Velosipēda zādzība ir viens no nepatīkamākajiem brīžiem, ar ko var sastapties velosipēdists - it īpaši, ja velosipēds ir galvenais pārvietošanās līdzeklis.

Gandrīz katrs velosipēdists savu braucamo uztver kā savu papildinājumu - rūpējas par to, uzstāda jaunas, dārgas rezerves daļas, seko līdzi tā tehniskajam stāvoklim un dara visu, lai velosipēds vienmēr būtu lieliskā stāvoklī.

Protams, ja kāds sekundes laikā liegs cilvēkam turpināt rūpēties par savu braucamo, tas būs ļoti nepatīkami. Pat ja neņemt vērā visus velosipēda zādzības morālos aspektus, tas būs arī finansiāli neizdevīgi. Šajā rakstā vairāk pastāstīsim par to, kāpēc velosipēda drošība ir jāuztver nopietni.

Pat lēts velosipēds maksās apmēram 100 - 150 eiro - ne katrs cilvēks var atļauties mētāties apkārt ar šādu naudas summu. Nemaz nerunāsim par profesionāliem velosipēdu modeļiem, kuru cena var sasniegt jaunas automašīnas cenu.

Ko mēs uzskatām par aizsardzību? Pirmkārt - jābūt uzmanīgam, bet tas ne vienmēr izglābs. Nevajag rēķināties arī uz policijas palīdzību šajā situācijā - ir situācijas, kad dažus velosipēdus pēc zādzības izdodas atrast, bet tādu tiešām nav daudz. Ir ērtas bāzes internetā, kur velosipēdisti kopīgi apskata aizdomīgus, iespējams nozagtus, velosipēdus, bet tas arī nav diez ko efektīvi.

Piedāvāju apspriest velosipēda aizsardzības iespējas, lai aizsargātu to no zādzības un sevi no nervu bendēšanas.

Kā izvairīties no velosipēda zādzības?

Nav daudz metožu, kā aizsargāt velosipēdu no zādzības. Mēs izskatīsim tikai pašas acīmredzamākās un efektīvākās. Dažos gadījumos cilvēkam vajag vienkārši būt uzmanīgam.

Neatstājiet velosipēdu bez uzraudzības

velosipeda-zadziba-atstasana-bez-uzraudzibas-1024x683_vk.webp

Daudzi velosipēdisti bieži aizmirst uzraudzīt savu velosipēdu un tas tiek nozagts tajā brīdī, kad tā īpašnieks ir novērsis savu uzmanību. Piemērs - atstutēja velosipēdu pie koka un devās pievilkties pie stieņa; atstāja pie veikala un aizgāja iepirkties; pagriezās uz otru pusi, lai nofotografētu pīles ezerā. Tādu piemēru ir daudz, un katrs no tiem šķiet neveikls, kaut arī patiess.

Aizsargāties šādā situācijā ir ļoti viegli - centieties neatstāt velosipēdu bez uzraudzības pat uz dažām minūtēm vai arī organizējaties grupās un atstājat vienu cilvēku pieskatīt velosipēdus, kamēr citi ir aizņemti ar citām lietām.

Nepārkāpiet uzglabāšanas noteikumus

velosipeda-zadziba-atstat-kapnutelpa-1024x683_vk.webp

Statistika liecina, ka lielākā daļa velosipēdu tiek nozagti no kāpņutelpām vai hallēm. Velo forumi ir pilni ar informāciju par to, ka velosipēds tika nozagts no dzīvokļa kāpņutelpas. Diemžēl šādi ieraksti ne vienmēr liek velobraucējiem padomāt par to, vai viņu velosipēda drošība ir pietiekošā līmenī.

Ja velosipēdu glabā dzīvokļa kāpņutelpā, tad tā nozagšanas varbūtība ir ļoti augsta!

Daži cer, ka no velosipēda nozagšanas aizsargās kopējās kāpņutelpas durvis, bet kaimiņi tās bieži aizmirst aizvērt vai arī zaglis uzdosies par mājas viesi, tiks iekšā un nozags velosipēdu. Nereti durvju kodus var ļoti vienkārši uzminēt pāris minūšu laikā.

Labus velosipēdus mēdz noskatīt jau iepriekš un zagļi nogaida, kamēr saimnieks pieļaus kļūdu un atstās savu velosipēdu neuzraudzītu kāpņutelpā kaut vai uz īsu brīdi.

Atstāt velosipēdu vasarnīcā arī nebūs ģeniālākā ideja. Piemēram, atbraucot vakarā no izbrauciena velosipēdu nenovietojāt mājā vai šķūnī, bet vienkārši atstājāt to īpašuma teritorijā. Tādā gadījumā zaglis velosipēdu viegli nozags pat dienas laikā. Var izglābt laba sēta, bet tāda nav visiem.

Ir zināmi gadījumi, kad tiek uzlauztas garāžas, lai nozagtu velosipēdu.

Velosipēdu glabājiet tikai iekštelpās vai uz balkona, ja tam nevar viegli piekļūt, jo tos mēdz nozagt arī no otrā stāva balkoniem.

Nepaļaujieties uz velosipēda slēdzeni

velosipeda-zadziba-pargriezta-trose_vk.webp

Tirgū ir pieejams milzīgs daudzums ar velosipēda pretaizdzīšanas iekārtām. Bieži vien var novērot, ka ražotāji reklāmē savas preces slavē kā 100% drošas pret zādzībām - diemžēl realitātē viss ir daudz sliktāk. Velosipēdu var nozagt pat tad, ja tika ievēroti visi aizsardzības mēri.

Jebkuru pretaizdzīšanas iekārtu var viegli uzlauzt. Vienīgais, uz ko varētu paļauties šajā situācijā ir tas, ka zaglis neņems velosipēdu rokās un nedosies ar to prom tādā veidā. Viņam būs nepieciešams laiks, lai uzlauztu slēdzeni, bet tajā laikā var iejaukties kāds garāmgājējs un izsaukt policiju.

Ar klasisko trosi velosipēda drošība būs garantēta uz 2 - 3 minūtēm. Pašas lētākās troses ir praktiski bezjēdzīgas - tās var viegli pārkost ar knaiblēm. Dārgākas troses var izturēt lielāku slodzi - to uzlaušanai būs nepieciešamas profesionālākas knaibles. Par visdrošāko slēdzeņu veidu var uzskatīt ķēdes, piemēram - ABUS, kuras spēj izturēt pat zāģēšanu. Bet ķēde arī ne vienmēr būs glābējs, ja ir iespējams uzlauzt slēdzeni.

Atcerieties vienu - neviena no līdzīgām pretaizdzīšanas ierīcēm, pat pati dārgākā, nespēs garantēt velosipēda 100% drošību - tās spēs zagli aizturēt tikai uz noteiktu laika posmu. Dārgām un kvalitatīvām pretaizdzīšanas sistēmām zaglis visbiežāk atmetīs ar roku un dosies meklēt pieejamāku variantu.

velosipeda-zadziba-pa-detalam-1024x768_vk.webp

Daži ieteikumi:

 • No zādzībām velosipēdu vislabāk aizsargāt ar ABUS ražotām ķēdēm;

 • Velosipēdu ar ķēdi novietojat vietās, kur ir garāmgājēji vai apsarga telpa. Tas atbaida lielāko daļu zagļu.

 • Ja saslēdzat velosipēdu ar trosi vai ķēdi, tad darat to tā, lai nevarētu noņemt svarīgas detaļas, piemēram, ratu. Dažreiz no nepareizi saslēgta velosipēda zaglis atstās tikai rāmi vai priekšējo riteni.

 • Saslēdziet velosipēdu pie kaut kā izturīga. Ir redzēti gadījumi, ka velosipēdu īpašnieki tos saslēdz pie sietveida sētas. Tādos gadījumos zagļiem pat nebūs vajadzīgas knaibles, jo tādu sētu bieži var atpīt ar rokām un velosipēda slēdzeni pat nevajadzēs aiztikt.

Nedodiet braukt ar velosipēdu nepazīstamiem cilvēkiem

velosipeda-zadziba-nedot-svesiniekiem-aizdzisana-1024x683_vk.webp

Nekad neuzticiet savu velosipēdu nepazīstamiem vai mazpazīstamiem cilvēkiem. Ja palūdz pamēģināt izbraukt aplīti, labāk atteikt un sajusties kā “necilvēkam”, nekā palikt bez velosipēda. Velosipēda drošība šeit ir pirmajā vietā.

Izmantojiet mūsdienīgas pretaizdzīšanas metodes

velosipeda-zadziba-musdienigas-pretaizdzisanas-iekartas-1024x683_vk.webp

Ja velosipēds ir diezgan dārgs un tas bieži kaut kur ir jāatstāj bez uzraudzības, tad velosipēda drošība var tikt palielināta izmantojot mūsdienīgas velosipēda pretaizdzīšanas metodes.

Par lielisku piemēru var minēt speciālus GPS signāla raidītājus. Tāds raidītājs būs ļoti noderīgs, ja meklēsiet nozagto velosipēdu. Pats raidītājs ir pilnībā nemanāms un var būt paslēpts velosipēda konstrukcijā (piemēram, sēdekļa trubā). Diez vai zaglis padomās, ka velosipēds ir aprīkots ar šādu pretaizdzīšanas ierīci un to atrast būs daudz vieglāk.

Izmantojot Muc-Off ventili, bezkameru riepā ir iespējams paslēpt Apple AirTag.

Ir pieejamas troses ar signalizāciju - ja kāds uzlauzīs slēdzeni vai pārkniebs trosi, sāks skanēt trauksmes signāls.

velosipeda-zadziba-trose-signalizacija_vk.webp

Šis ir diezgan neslikts pretaizdzīšanas līdzeklis, bet tam ir viens liels mīnuss - ja esat diezgan tālu no velosipēda, tad trauksmes signālu varat arī nedzirdēt, vienīgais, ja nu uz to noreaģēs garāmgājēji. Nebūtu slikti, ja šādām ierīcēm būtu GSM modulis, analoģisks tiem, kādus uzstāda uz automašīnām, bet veikalos vai internetā šādu ierīci vēl neesmu sastapis.

Šobrīd šādu signalizāciju velosipēdiem var sakomplektēt pats, kā bāzi izmantojot mopēda signalizāciju un Arduino kontrolieri.

Novecojušas velosipēda pretaizdzīšanas iekārtas

 • Klasiskā velosipēda trose - slēdzene. Praktiski neefektīva, izņemot tos gadījumus, kad troses biezums ir “pieklājīgs”.
  velosipeda-zadziba-trose-sledzene_vk.webp

 • Ķēde - slēdzene - parasta ķēde (kā govij vai laivai) kas aprīkota ar slēdzeni. Šis variants ir daudz efektīvāks nekā jebkāda biezuma trose. Jāpievērš uzmanība tam, lai ķēdes posmi būtu metināti un lai tie nepakļaujas deformēšanai. Mīnusi - ja ķēdei nav aizsargapvalka, savu braucamrīku varat diezgan viegli saskrāpēt.
  velosipeda-zadziba-kede_vk.webp

 • Speciāla ķēde ar slēdzeni - mūsdienīgs ķēdes variants, piemēram, no ražotāja ABUS. Šādai ķēdei parasti ir īpašs profils un tā ir ražota no rūdīta metāla. Pārzāģēt to praktiski nav iespējams, kā arī to nepārkodīsiet (vismaz ar pirmo piegājienu). Speciāls stūra veida profils krietni traucē tā uzlaušanas mēģinājumiem. Vairāk ABUS asortimentu varat apskatīties ražotāja oficiālajā mājas lapā.
  velosipeda-zadziba-abus-kede_vk.webp

 • Diska bremžu slēdzene - to drīzāk var nosaukt par nepatīkamu pārsteigumu zaglim. Velosipēds paliek tikpat neaizsargāts, kā bez diska bremžu slēdzenes, toties nest to rokās būs grūtāk, kā arī uzlauzt šādu slēdzeni aizņems daudz laika.
  velosipeda-zadziba-bremzu-diska-sledzene_vk.webp

 • Skava - slēdzene (U veida slēdzene) - izceļas ar saviem kompaktajiem izmēriem un mazo svaru. Velosipēdu var piestiprināt, piemēram, pie metāla sētas. Skava ražota no izturīga un pret mehānisku iedarbību droša materiāla. To ir grūti pārzāģēt vai pārkniebt.
  velo-zadziba-u-veida-sledzene_vk.webp

 • Nest velosipēdu līdzi izjauktu detaļās - šis drīzāk ir joks, bet tiešām strādājoša pretaizdzīšanas sistēma. Laukos dzīvoja viens onkulis, kurš katru reizi velosipēdu atstāja pie kāpņutelpas ieejas un līdzi ņēma priekšējo riteni. Ne tā labākā aizsardzība, bet dažos gadījumos var palīdzēt.

Nobeigums

Neskatoties uz to, ka ir daudz pretaizdzīšanas iekārtu, tomēr lai justos droši par savu velosipēdu, atstājot to publiski pieejamās vietās, vienmēr pati labākā aizsardzība ir uzmanība. Neviena signalizācija neglābs no zgaļiem. Zagļi izmanto mūsu vājības un velosipēdi tiek nozagti bez īpašas piepūles.

Nevajag cerēt arī uz velosipēdu slēdzenēm vai garāžas durvīm. Jebkuru velosipēda slēdzeni var salīdzinoši ātri pārkniebt vai uzlauzt. Pat dārgi aizsardzības varianti, piemēram ABUS, neaizturēs zagli uz ilgu laiku. Ir gan jāpiebilst, ka, jo kvalitatīvāku pretaizdzīšanas iekārtu izmantosiet, jo vairāk laika zaglim vajadzēs tās uzlaušanai. Iespēja, ka zaglis paies garām labi aizsargātam velosipēdam, lai atrastu vieglāku upuri, ir diezgan liela.

Sargājiet sevi un savu velosipēdu. Ja vēlaties padalīties ar velosipēda zādzību stāstiem vai tā aizsardzības metodēm, droši rakstiet komentāru un interesantus faktus pievienosim rakstam.