Elektriskie skrejriteņi (elektroskūteri) iekaro arvien lielāku popularitāti un šai tendencei ir loģisks pamatojums. Elektroskūterim ir daudz unikālu īpašību, par kurām uzrakstīsim vairāk šajā rakstā.

Elektroskūteris ir ērts transportlīdzeglis un tā plusi ir -

  • tas ir kompakts;

  • tam ir pieklājīgi liels braukšanas ātrums;

  • to var ērti pārvadāt sabiedriskajā transportā;

  • nelieli gabarīti, kas ļauj skūteri nolikt kaut vai zem darba galda.

Neskatoties uz tā nelielajiem izmēriem, elektroskūteris ar vienu uzlādi var nobraukt sākot no 20 kilometriem. Protams, daudzi cilvēki dotu priekšroku velosipēdam, bet tas ne vienmēr būs labākais variants tā izmēru un uzglabāšanas īpašību dēļ - it īpaši, ja runa ir par braucieniem uz darbu.

Lai braucieni būtu patīkami un efektīvi, ir nepieciešams zināt, kā izvēlēties elektroskūteri.

Sāksim ar pašu vienkāršāko - uzskaitīsim to kopējās īpašības.

Elektriskā skrejriteņa bāzes īpašības

Celtspēja

Elektroskūteriem, tāpat kā jebkuram citam transportlīdzeklim, ir noteikta celtspēja. Celtspējas amplitūda ir ļoti plaša - tā var sasniegt pat 200 kilogramus. Ar šādu celtspējas rezervi pietiks jebkuram elektroskūtera pilotam. Ja izvēlaties pieaugušo elektroskūteri, tad ir jāsaprot, ka ierobežojumi ir piemēroti visai skūtera konstrukcijai. Nepiemērots rāmis no sākuma augstāku svaru varbūt arī izturēs, bet tas jebkurā brīdī var salūzt, piemēram, braucot pa bruģi vai uzbraucot uz asfalta savienojuma vietas.

Tieši tāpēc necentieties ietaupīt, nopērkot lētāku elektroskūteri, kas ir paredzēts braucējiem ar mazāku svaru.

Lētus skūterus labāk izvēlēties ar celtspējas rezervi.

Tāpat nedrīkst pieļaut sistēmas darbības mehānisko un elektronisko pārslodzi.

Gabarīti

Izvēloties elektrisko skrejriteni obligāti pievērsiet uzmanību tā izmēriem. Jo mazāks skrejritenis, jo ērtāk to būs pārvadāt sabiedriskajā transportā vai paslēpt zem darbagalda. No otras puses, jo mazāks elektroskūteris, jo mazāka akumulatora ietilpība.

Mazs elektriskā skrejriteņa izmērs nenozīmē, ka ar to nevar braukt pieaugušais. Bieži ir pieejami nelieli elektroskūteri, kuru celtspēja spēj sasniegt pat 150 kilogramus.

Riteņu izmērs

Elektroskūteri tiek ražoti ar dažādu riteņu izmēru, bet visērtākai to ekspluatēšanai iesakām izvēlēties skūterus ar lielāku riteņu diametru.

Obligāti pievērsiet uzmanību riepām - tām vajag būt ar kameru un vismaz kaut kādu protektoru. Kāpēc vismaz? - tāpēc ka var atrast elektroskūterus, kas tiek pārdoti ar pilnīgi plikām riepām. Skūteris ar mazām, cietām un plikām riepām braucot pa asfaltu uzvedīsies daudz nepārliecinošāk un biežāk lūzīs.

Svars

Vieglāku skūteri ekspluatēt ir ērtāk. Tiesa, daudzi cilvēki elektroskūteri pērk ar nodomu to izmantot regulāri, it īpaši tas ir svarīgi, ja izvēlaties skūteri pieaugušajiem - tādā gadījumā skūteris nedrīkst būt viegls.

liels-elektro-skuteris.webp

Bieži var atrast elektrisko skrejriteņu modeļus ar svina akumulatoru. Tādi elektroskūteri būs krietni smagāki par citiem. Jebkurā gadījumā vajag saprast, ar kādu uzdevumu skūterim ir jātiek galā. Dažreiz elektroskūtera “liekais svars” it nemaz nav problēma.

Elektrisko skrejriteņu veidi

Elektriskie skrejriteņi mēdz būt dažādi un tie var būt paredzēti dažādiem mērķiem. Kaut kur apdomīgāk būs izmantot vieglu un kompaktu elektroskūteri, citur būs nepieciešams riktīgs džipveidīgs monstrs.

Interesanti ir tas, ka daži veikali piedāvā iegādāties elektriskos skrejriteņus ar palielinātu caurejamību - tos var salīdzināt ar nelieliem bezceļu motocikliem.

maxi-elektroskuteris-684x1024.webp

Ja vēlaties iegādāties jaudīgu elektroskūteri, kas spēs braukt pat pa grants ceļiem, tad droši varat pirkt maksi-skūteri. Šis braucamrīks ir ļoti stabils un ērts. Bet neaizmirstiet, ka tam ir liels izmērs un svars - uzglabāt un pārvietot pa kāpnēm tādu noteikti nebūs vienkārši.

Ja plānojat elektroskūteri izmantot braucieniem uz ofisu, tad prātīgāk būtu iegādāties vieglu un mūsdienīgu braucamo. Mūsdienīgi elektroskūteri ir piebāzti ar elektriskām ierīcēm kā lidmašīnas. Labs piemērs - Xiaomi elektroskūteris.

mazs-elektroskuteris-1024x711.webp

Tam ir borta dators, kas analizē un nodod informāciju lietotājam par visiem tā tehniskajiem aspektiem. Tas ir ļoti ērti, kā arī šāda elektroskūtera akumulatora darbības laiks ir diezgan ilgs.

Mēģināšu elektriskos skrejriteņus iedalīt kategorijās:

  • bērnu elektroskūteris;

  • viegls pilsētas elektroskūteris ar nelielu maksimālo braukšanas distanci;

  • viegls elektroskūteris ar lielu maksimālo braukšanas distanci;

  • viegls pilsētas elektroskūteris ar lielām, pumpējamām riepām;

  • jaudīgs bezceļu elektroskūteris ar lielu vai mazu maksimālo braukšanas distanci;

  • maksi elektroskūteris.

Detaļu klāsts

Izvēle ir tāda pati kā elektroskūteru veidiem. Izvēloties neaizmirstiet, ka variantu ir ļoti daudz, un ar tiem labāk iepazīties veikalā. Piemēram, var nopirkt skūteri gariem cilvēkiem, saliekamu, ar platu stūri, rokturi ērtākai transportēšanai un tamlīdzīgi.

Ir sastopami elektroskūteri ar kāju bērnu pārvadāšanai.

Elektriskā skrejriteņa cena

Elektroskūteri nav lēts prieks - tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kas neļauj šī elektrotransporta veidam attīstīties vēl straujāk.

Pieklājīgu elektroskūteri šodien var nopirkt par apmēram 400 - 500 eiro, tikmēr benzīna motorolleris maksās ap 300 eiro. Loģiski, ka meklējot sev pieejamu variantu, porenciālais elektriskā skrejriteņa īpašnieks sāk meklējumus ar lētākiem variantiem. Lēta elektroskūtera izvēle NOTEIKTI nav uzdevums iesācējam.

Ir jāpārzina visas elektroskūtera ekspluatācijas īpašības un niķus. Labu un lētu elektroskūteri var iegādāties par 280 eiro, bet tādā gadījumā vajadzēs izvēlēties starp tīrasinīgiem ķīniešu brendiem - ja kļūdīsieties, varat nopirkt pilnīgu grabažu.

Ticiet man, tā var gadīties - man bija līdzīga pieredze, jo pašam patīk taupīt. Tieši tāpēc iesācējam iesaku izvēlēties ne pašus lētākos elektroskūterus. Lētie varianti izskatās smuki tikai fotošopētās interneta veikalu bildēs.

Elektroskūtera tehniskie raksturlielumi

Izvēloties elektroskūteri ir ļoti svarīgi vismaz virspusēji pārzināt un ņemt vērā tā tehniskos raksturlielumus.

Akumulatora ietilpība un vienas uzlādes nobraukums

Šos raksturlielumus mēs apvienojām ar nolūku. Dažiem cilvēkiem ir radies priekšstats, ka, jo akumulatoram lielāka ietilpība, jo ir iespējams nobraukt tālāk ar vienu uzlādi. It kā jau skan loģiski, bet mūsdienu tehnikā nav tiešas likumsakarības - viss ir atkarīgs no citiem parametriem.

Piemēram, 200 vatu dzinēja elektriskais skrejritenis ar vienu 16mAh akumulatora uzlādi nobrauks 20 kilometrus, bet cits ar 100 vatu dzinēju un tādu pašu akumulatoru var norullēt veselus 40 kilometrus. Neskaitot iepriekšminēto ir svarīgi ņemt vērā arī lietderības koeficentu, skūtera svaru, izmantotās tehnoloģijas un rekuperācijas esamību.

Akumulatora ietilpība ir ļoti svarīgs elektriskā skrejriteņa rādītājs, bet kā galveno faktoru vajag vērtēt distanci, kuru elektriskais skrejritenis var nobraukt ar pilnu akumulatora uzlādi.

Dažādas pagrīdes firmas var sniegt viltus datus par šiem parametriem, bet, tā kā mēs augstāk solījām nevērtēt lētos zīmolus, par to uztraukties nevajadzētu.

Akumulatora tips

Par akumulatora tipiem mēs izveidosim atsevišķu rakstu vēlāk jo par tiem ir pieejams ļoti daudz informācijas, kā arī tiem ir dažādas variācijas.

Motora veidi un jauda

Elektroskūteri mēdz būt vai nu ar motorizētu riteni vai arī ar parastu elektrodzinēju.

Mēs ieteiktu izvēlēties elektroskūteri ar motorizētu riteni, jo tas mazāk izlādē akumulatoru, tam ir plūdenāka kustība, kā arī tas straujāk paātrinās.

motorizeta-riepa-1.webp

Parasta elektrodzinēja skrejritenis arī nav slikta izvēle, bet gatavojaties problēmām ar piedziņu, palielinātiem gabarītiem, svaru un ne tik plūdenu gaitu. Kalpošanas ziņā abi varianti ir vienādi - tieši tāpēc strīdi par motora tipa izvēli var būt nebeidzami elektrisko skrejriteņu īpašnieku vidū.

elektriskais-motors-elektroskuteriem-1.webp

Abiem motora tipiem var būt dažāda jauda - tā variē apmēram no 150 - 1000 vatiem. Izvēloties motoru ir jānovērtē savas vēlmes un citi parametri.

Dzinējiem ar ķēdi ir mazāks lietderības koeficents. Piemēram, skūteris ar 200 vatu motorizētu riteni būs analogs skūterim ar 400 vatu ķēdes piekari. Lai 90 - 100 kg sverošs pieaudzis cilvēks varētu pārvietoties ar normālu komforta līmeni, ir jāizskata 300 vatu motorizēta riteņa vai 600-700 vatu ķēdes piekares dzinēji.

Neaizmirstiet par rekuperāciju (pašuzlādi). Mūsdienīgs dzinējs ir spējīgs atgriezt 15-20 procentus no akumulatora uzlādes pilna nobraukuma ciklā, bet ar to ir aprīkoti tikai motorizēti indukcijas riteņi bez mehānikas.

Tiekšanās pēc jaudas samazinās kopējo nobraukumu. Nav vērts pirkt elektroskūteri ar jaudīgu dzinēju tikai tāpēc, lai būtu elektriskais skrejritenis ar lielu jaudu.

Man bija divi elektroskūteri ar 350 un 500 vatu motoriem. 350 vatu motors lieliski tika galā ar manu svaru, kā arī uz ceļa uzvedās adekvāti. Līdzīgos braukšanas apstākļos tas varēja nobraukt gandrīz divas reizes vairāk nekā skrejritenis ar 500 vatu motoru.

Detaļu aizsardzība

Tā kā elektroskūteri var ekspluatēt arī sliktos laikapstākļos, vajag novērtēt tā detaļu aizsardzību pret ārējās ietekmes faktoriem.

Daži modeļi ir aprīkoti ar pilnu aizsardzību pret mitrumu, bet citiem nav pilnīgi nekādas aizsardzības pret ārējiem faktoriem. Ja skūteris ir prasts, tad tam visdrīzāk nebūs pat minimālas aizsardzības. Tādā gadījumā ierīci no mitruma vajadzēs aizsargāt ar visiem iespējamiem līdzekļiem, pretējā gadījumā viena kārtīga lietusgāze var iznīcināt dārgu skūteri.

Pārvietošanās ātrums

Kaut kādu iemeslu dēļ daļai braucēju elektroskūtera pārvietošanās ātrums ir ļoti svarīgs raksturlielums. To ātrums ir apmēram 30km/h, bet dažādi modeļi var sasniegt atšķirīgus maksimālos ātrumus.

Jaudīgs skūteris spēs attīstīt ātrumu līdz 50km/h un augstāk, bet pats prastākais brauks tikai līdz 15km/h... Protams, jo lielāks ātrums, jo komfortablāka pārvietošanās, bet nevajag aizmirst to, ka, ja notūnēsiet mazu skūteri līdz 60-70 km/h maksimālajam ātrumam, to novaldīt noteikti nebūs viegli. Esiet racionāli!

Bremžu sistēma

Bremžu sistēma kļūst īpaši svarīga, kad braucat ar lielu ātrumu. Lekt nost no elektroskūtera, kurš brauc ar 30km/h nebūs spožākā ideja. Bremžu neesamība uz tik nestabila un viegla pārvietošanās līdzekļa nereti beidzas ar traumām.

Lielākā daļa lētu elektroskūteru modeļu ir aprīkoti ar primitīvām bremzēm - skūtera spārnu ar kāju piespiež pie riepas un tas palēnina ierīces ātrumu. Šī bremžu sistēma tiek uzskatīta par ļoti nedrošu un ar to var veikt tikai piespiedu apstāšanos nepieciešamības gadījumā.

Labāk izvēlēties variantus ar klasiskajām V veida bremzēm, kādas bieži tiek izmantotas velosipēdiem. Dārgos modeļos varēsiet sastapt pat diska bremzes, un šo bremžu veidu iesaku visvairāk (ja to atļauj budžets).

elektroskuteru-bremzu-sistema-1024x682.webp

Lētas disku bremzes būs jūsu lāsts - tās būs ne tikai neefektīvas, bet arī regulāri lūzīs.

Nebrīnieties, ja bremžu kluči noberzīsies pēc 2 - 3 nedēļām, ja skrejriteni izmantosiet salīdzinoši bieži. Problēma slēpjas tajā, ka ražotāji smagu skūteri ar svina akumulatoru aprīko ar pašām lētākajām velosipēdu bremzēm. Loģiski, ka šāda kombinācija nespēs normāli strādāt.

Centieties izvēlēties elektroskūteri ar tādām bremzēm, kuras nepieciešamības gadījumā var nomainīt uz analogām velosipēdu bremzēm.

Bremzes uzstāda vai nu uz vienas, vai uz abām riepām uzreiz. Protams, ka ir labāk, ja bremzes ir abās pusēs.

Stūres stutes tips

Rakstā par velosipēda izvēli mēs jau rakstījām par to, ka, izvēloties lētu braucamierīci, pastiprinātu uzmanību vajag pievērst stūres stutei. Kāds gan bija mans izbrīns, ka pērkot elektroskūteri, uzmanību vajag pievērst tam pašam.

Izrādās, ka elektroskūteros var izmantot arī primitīvas vītnes sistēmas. Vēl vairāk - manam elektroskūterim bija tāda vītne, kurai nevarēja atrast rezerves daļas - konusu stūrei un gultņus. Papildus tam, kompānija skrūves ražoja no alumīnija un rezultātā visa šī konstrukcija kratījās un grabēja. Daļēji izglāba jaunu detaļu pasūtīšana pie metālapstrādes speciālista.

Vajag izvēlēties tādu skūteri, kam ir kvalitatīva stūres stute. Par kvalitatīvām var uzskatīt bezvītnes vai arī dārgas vītnes stūres stutes.

Kā vizuāli novērtēt stūres stutes kvalitāti?

Diemžēl nekā - to var noteikt tikai izjaucot stūri. Varam ieteikt novērtēt paša stūres mezgla vizuālo izskatu - ja tā ir akurāta un detaļas savā starpā ir cieši savienotas, tad tas noteikti nebūs sliktākais variants. Pērkot elektroskūteri, vajag pagrozīt stūri - ja jūtat kaut kādu traucēkli vai nobīdi - meklējiet citu braucamo.

Skūterus ražo ar tādu pašu tipu stūrēm kā velosipēdiem.

Amortizatori

Ņemot vērā to, ka elektroskūteri ekspluatēs ne tikai uz spoguļgluda asfalta, bet arī uz ceļiem parkos vai bruģa, divu labu amortizatoru esamība ir obligāta. Izvēloties elektroskūteri, uzstādiet to kā vienu no galvenajiem kritērijiem.

Elektriskais skūteris bez amortizatoriem būs labāks nekā ar sliktu amortizatoru.

elektroskutera-daksas-amortizators.webp

Pērkot skūteri amortizatorus vajag pārbuadīt - nospiediet uz leju stūri vienlaicīgi turot bremzes. Tādā veidā varat izvairīties no brāķa jau pirkšanas brīdī. Labam amortizatoram nevajadzētu nekur sisties, radīt liekus trokšņus vai svārstīties. Ļoti bieži amortizatora stute brīvi kustās - tādus variantus uzreiz dzēsiet no pirkšanas saraksta.

Borta elektronika un apgaismes ierīces

elektroskutera-borta-dators-1024x1024.webp

Dārgi elektroskūteri ir aprīkoti ar mūsdienīgu un jaudīgu elektroniku - apgaismes ierīcēm un borta datoru, kas informē par akumulatora uzlādes līmeni, pārvietošanās ātrumu, gaisa temperatūru, atlikušo nobraukumu u.t.t.

Iebūvēti lukturi ir ļoti ērti, jo tumšajā diennakts laikā nevajadzēs domāt par apgaismojumu un tā stiprināšanu uz stūres.

Ja budžets atļauj iegādāties elektrisko skrejriteni ar labāku elektrisko aprīkojumu, tad noteikti ir jāizvēlas tāds variants.

Rezerves daļas

Centieties izvēlēties tādu elektroskūteri, kuram var atrast vismaz minimālu rezerves daļu daudzumu. Elektroskūteriem bieži der velosipēdu detaļas, bet mēdz būt pieejami varianti ar individuālām detaļām.

Jebkurš elektroskūteris var ilgu laiku nobraukt bez remonta un summārais šī elektrotransporta nobraukums ir ļoti pieklājīgs (pat tādos gadījumos, kad ražojuma kvalitāte nav pati labākā), bet tādas detaļas kā bremžu kluči vai riepas varbūt vajadzēs mainīt jau pēc pirmā ekspluatācijas gada.

Nobeigums

elektroskuteru-veikals-1024x683.webp

Elektroskūteru piedāvājums tikai sāk augt un tagad tas jau ir diezgan plašs, tāpēc modeļu iegādei iesakām izmantot salīdzināšanas servisus kā salidzini.lv.

Ņemot vērā visus augstākminētos punktus, varēsiet izvēlēties lielisku elektrisko skrejriteni pieaugušajam vai bērnam. Pirms domāt par to, kā izvēlēties elektroskūteri, vajag izanalizēt savas vēlmes un prasības.

Pievērsiet uzmanību ierīces tehniskajam stāvoklim un iespēju iegādāties rezerves daļas - pārējie punkti ir individuālāki. Ja ir kādi jautājumi vai arī ir nepieciešama konsultācija par kādu konkrētu modeli - rakstiet komentāros, ar prieku palīdzēšu!