Velosipēda izvēle bērnam ir diezgan sarežģīts uzdevums. Ja jāmeklē velosipēds bērnam, tad process maz atšķiras no braucamā izvēles pieaugušajam.

Vajag orientēties uz svarīgākajiem faktoriem -

  • velosipēda cena;

  • izskats;

  • kvalitāte;

  • ekspluatācijas ērtums.

Atšķirībā no velosipēda izvēles pieaugušajiem, bērnu braucamā izvēlē ir vēl viens faktors - bērna vecums, kurā ietilpst fiziskie parametri, augšanas ātrums un attieksme pret velobraukšanu. Velosipēda izvēle mazam bērnam un 10 - 15 gadus vecam bērnam atšķirās pēc velosipēda pielietošanas veida un citiem faktoriem.

Piedāvājam sistematizēt zināšanas par velosipēda izvēli bērnam un izveidosim ērtu instrukciju.

Velosipēda tips

bernu-velo-tipi-1024x512_vk.webp

Pirms sākt apspriest tādus parametrus kā velosipēda svars un bērna augums, vajag novērtēt veidus, kādos bērns izmantos velosipēdu.

Šādu variantu var būt ļoti daudz. Velosipēdu veidi arī ir ļoti dažādi -

  • kalnu;

  • pilsētas;

  • šosejas;

  • pastaigu;

  • un citi.

Šobrīd visizplatītākie ir kalnu un pilsētas velosipēdi. Šie velosipēdi tiek piedāvāti arī tādos izmēros, kas piemēroti bērniem. Ir vēl bērnu velosipēdi - tā ir atsevišķa klase, par kuru rakstīsim citu reizi.

Velosipēda tipa izvēlē svarīgs faktors ir bērna vecums un viņa vēlmes. Ja bērns ir ļoti mazs (3 - 5 gadi) un pagaidām vēl nesaprot, kādā veidā gribēs izmantot velosipēdu, ir vērts padomāt par klasisku bērnu velosipēdu vai pat skrejriteni.

skrejritenis-1024x576_vk.webp

Skrejritenis

Klasisks bērnu velosipēds ir pats parastākais braucamais ar trim riteņiem vai pieskrūvējamiem palīgriteņiem. Tam nav nekādu tehnisku īpašību un tas nav paredzēts profesionālai ekspluatācijai. Lieliski derēs pastaigām pa parkiem, celiņiem un takām - pilnīgi parasts, ērts un universāls bērnu velosipēds.

Par to priecāsies jebkurš bērns un tas ļaus viņam izvēlēties, kādā veidā vēlēsies attīstīt velobraukšanu turpmāk - ne visi velobraucēji kļūst par profesionāliem sportistiem - dažiem velobraukšana paliks kā hobijs - pabraukāt pa parku; kaut vai aizbraukt uz veikalu pēc maizes.

Savukārt skrejritenis derēs pat pašiem mazākajiem un formēs bērna sākotnējo līdzsvara izjūtu un vadīšanas iemaņas. Par skrejriteni sīkāk rakstīsim citu reizi, bet vēlamies uzreiz pieminēt, ka skrejriteņus vairāk var uzskatīt par trenažieri vai rotaļu. Kaut arī skrejriteņi tikai pozitīvi ietekmē bērna koordināciju, efektīvāk ir bērnam jau no pirmajām “velosipēda dienām” mācīt braukt ar parastu velosipēdu.

Ir pieejami daudz velosipēdu pat pašiem mazākajiem. Piemēram, bērnam ar 50 centimetru augumu var atrast nesliktu braucamo, kam no sākuma var pieskrūvēt palīgriteņus, bet pēc tam bērnam mācīt noturēt līdzsvaru.

Kad bērns paaugsies un noformēs kaut kādu priekšstatu par velosipēdu tipiem, vai arī - ja vecākiem būs skaidrs, ka bērns vēlas kopā doties kalnu velosipēdu pasaulē un braukt pa stāvām meža takām, tad velosipēdu var mainīt uz profesionālāku.

Bērnu no 6 - 7 gadu vecuma var sākt iepazīstināt ar “normālu” velosipēdu un trenēt pēc kādas noteiktas programmas. Tieši tad var veikt galējo izvēli nopietnāka velosipēda modeļa iegādē - tas var būt gan kalnu, gan šosejas, gan cits velosipēda tips. Varbūt bērnam iepatiksies pilsētas velosipēdu tips vai kāds hibrīds. Domāt par velosipēda specializāciju var tad, kad bērns sasniegs 7 - 10 gadu vecumu.

Ja bērns neizrāda interesi par noteiktu velobraukšanas veidu, bet vēlas parastu velosipēdu, netērējiet daudz laika, lai izvēlētos kādu noteiktu velosipēda tipu. Vienkārši izvēlieties jebkuru parastu, kvalitatīvu, uzticamu un ērtu velosipēdu.

Divi vai trīs riteņi?

Izvēloties bērnu velosipēdu, mēs vienmēr izejam cauri kaut kādam sarakstam ar standarta parametriem. Pirms sākt domāt par velosipēda tipu, ir jāizlemj, vai bērnam nepieciešams divritenis vai trīsritenis.

Klīst baumas, ka trīsriteņi radīs problēmas bērnam pēcāk “pārsēsties” uz divriteni - pieradums braukt ar trīs riteņiem neļauj ātri adaptēties divritenim un rodas grūtības pārejas posmā uz braukšanu ar divriteni.

Pēc mūsu domām, trīs riteņi - tas tiešām ir vairāk izklaides braucamais, nevis nopietns solis pieaugušo velosipēdu pasaulē. Protams, ka maziem bērniem labāk derēs tieši trīsritenis - ar to ir jautri braukt vai vienkārši pavadīt laiku.

ritenis-ar-paligriteniem-1_vk.webp

Bet, ja skatīties uz perspektīvām, tad pareizi būtu uzreiz bērnu sēdināt uz mazu bērnu velosipēdu ar diviem riteņiem un tam pieskrūvēt palīgriteņus. Bērns uzreiz sāks pierast pie sava dzelzs zirga, un, kad pienāks īstais brīdis - atliks tikai noņemt palīgriteņus, lai bērns ar savu iepriekš uzkrāto pieredzi ar šo konkrēto velosipēdu varētu atvēlēt laiku tikai līdzsvara treniņiem, nevis paša velosipēda iepazīšanā.

Tāpēc, ja galvenā doma ir bērnam iegādāties spēļmantu, tad izskatīt trīsriteni kā pirmo braucamo nav slikta ideja. Ja jau esat sākuši “formēt” jauno velosipēdistu, tad izvēlieties velosipēdu ar palīgriteņiem.

Šādā bērna vecumā nav jēgas apsvērt kalnu, pilsētas vai šosejas velosipēda iegādi. Šie veidi sāk parādīties tad, kad izvēlaties velosipēdu pusaudzim.

Kalnu vai pilsētas velosipēds?

Kad bērns ir paaudzies un esošais braucamais viņam vairs neder, ir pienācis īstais laiks izvēlēties velosipēda tipu. Par tiem mēs jau rakstījām augstāk. Zemāk apskatīsim izvēli starp konkrētiem variantiem.

Vislabāk ir uzklausīt bērna vēlmes. Visticamāk bērns vēlēsies kalnu velosipēdu. Tādu tagad ir ļoti daudz, vēl jo vairāk - ir pieejami fatbike priekš bērniem. Ir pieejami arī pseido-kalnu velosipēdi - 2000. gadu sākumā visi nedomājot pirka kalnu velosipēdus un parodijas uz kalnu velosipēdiem - mūsdienās šī tendence sāk noplakt, bet velosipēdu tirgū tā gan nav normalizējusies.

bernu-kalnu-velosipeds-1024x768_vk.webp

Bērnu kalnu velosipēds

Pārdevēji ar prieku piedāvās velosipēdu ar 32 ātrumiem, kaut arī visu dzīvi brauksiet pa asfaltu un lieki ātrumi vai, pasarg’ Dievs, nevajadzīgs amortizators braukšanu var pārvērst braukšanu par nepatīkamu nodarbi. Tas attiecas arī uz veidu, kādā sēžat uz velosipēda - kalnu velosipēdi tiek ražoti speciāli priekš intensīviem treniņiem un grūtiem trases posmiem. Ar tādu velo braukt pa asfaltu nebūs tik ērti kā ar pilsētas velosipēdu. Tieši tāpēc pirmkārt vajag novērtēt bērna vēlmes - pa kādu virsmu viņš vēlās braukt pārsvarā.

Cita lieta ir “jauktā izmantošana”, kad tiks braukts gan pa asfaltu, gan granti, gan mežiem. Tad noteikti labāk izvēlēties tieši kalnu velosipēdu. Pie tam, kalnu velosipēds ir uzticamāks, nekā klasiskais vai pilsētas velosipēds. Attiecībā pret bērniem šis punkts ir ļoti noderīgs, jo viņi ne vienmēr domā par savu drošību vai par aprīkojuma vērtību.

Galvenā ideja: kalnu velosipēds ir uzticamāks par pilsētas velosipēdu un lieliski derēs jauktajai braukšanai. Bērnam vislabāk izvēlēties tieši hardtail tipa kalnu velosipēdu. Pilsētas velosipēdu var pirkt tad, kad bērns sāk vairāk nosliekties par labu braucieniem pa pilsētu. Jāņem vērā, ka pilsētas velosipēdam ir specifiski raksturlielumi, kuru nav kalnu velosipēdam un otrādi.

Velosipēda ātrumi

Velosipēdi mēdz būt ar ātrumiem, mēdz būt standarta velosipēdi - ar vienu ātrumu. Kalnu velosipēdi bērniem gandrīz vienmēr ir aprīkoti ar ātrumiem, savukārt pilsētas velosipēdi var būt gan single-speed, gan ar vairākiem ātrumiem.

Mēs iesakām izvēlēties velosipēdu ar ātrumiem. Kaut arī jaunais braucējs izmantos tikai nelielu ātrumu diapazonu, to esamība braukšanu padarīs daudz komfortablāku. Ja izvēlējāties bērnam pirkt pilsētas velosipēdu, būs labāk, ja tam būs kaut vai minimāls ātrumu skaits.

Ir viens triks - ja Jūsu luteklis jau ir salauzis pāris velosipēdus uz pusēm intensīvas braukšanas dēļ, tad viņam var nopirkt BMX. Bērns līdz 15 gadiem komfortabli jutīsies uz BMX velosipēda, to būs ļoti grūti salauzt, jo tas ir orientēts uz diezgan ekstrēmu izmantošanu un tam ir liela izturības rezerve. Diez vai bērns būs spējīgs salauzt šādu velosipēdu.

Ir viens mīnuss - visus BMX ražo tikai ar vienu ātrumu. Nevajag atteikties no BMX iegādes tikai ātrumu neesamības dēļ. Lai bērns paaugas - tad varēs veikt galējo izvēli, bet, kamēr viņš velosipēdus lauž vienu pēc otra - šis variants noteikti ietaupīs naudu.

Bērna fiziskie parametri un velosipēda īpašības

berna-velosipeds-par-lielu_vk.webp

Nākošais, kas ir jādara - jāizvēlas bērnam velosipēds balstoties uz viņa parametriem.

Bērna vecums

Viens no svarīgākajiem punktiem. Mazam bērnam un pusaudzim ir vajadzīgi atšķirīgi velosipēdi. Šeit ir grūti kaut ko ieteikt. Paskatieties uz savu bērnu un veiciet secinājumu par viņa gatavību vienam vai citam velosipēda veidam. Jebkurā gadījumā - agrā vecumā labāk pirkt parastu velosipēdu - tikai bērnam paaugoties var sākt domāt par vairāk profesionālu variantu.

“Bērns paaugsies”

Daudzi pieļauj šo kļūdu. Mazajam velosipēdistam braucamais, kurš nav piemērots viņa augumam, sabojās jebkuru iespējamo iespaidu par velosportu un velosipēdu pasauli.

Ja velosipēds bērnam neder pēc izmēra vai arī tas ir pārāk smags, tad tas būs neērts ekspluatācijā un bērns būs vīlies. Arī mācīties braukt ar tādu ir daudz grūtāk, ekspluatācijā - neērtāks u.t.t. Vienīgais pieļaujamais variants - regulēt sēdekļa augstumu velosipēda pieļaujamā regulēšanas diapazonā.

Šādā veidā vienu velosipēdu bērns var izmantot aptuveni 7 gadus, kaut arī labāk būtu iegādāties lētāku pirmo un otro velosipēdu, nekā nopirkt dārgu velosipēdu un gaidīt, kamēr bērns paaugsies.

Velosipēda svars

Pats svarīgākais ir atcerēties jebkura velosipēdista galveno likumu - jo vieglāks velosipēds, jo labāk. Navajag domāt, ka, ja velosipēds ir priekš bērniem, tad tas attiecīgi arī būs viegls.

Praksē ir sastapti tādi bērnu velosipēdi, kuri ir smagāki par pieaugušo velosipēdiem. Piemēram, daži bērnu velosipēdi, kas ražoti no dzelzs, var sasniegt 20 kg svaru.

Bērnam ir jāspēj pašam pacelt velosipēdu un uznest to pa trepēm augšā (protams, ja runa nav par pavisam mazu bērnu).

Ražotājs

Bērnu velosipēdu tirgū ir sastopamas daudzas no-name firmas. Protams, ka labāk izvēlēties kaut ko pazīstamu. Atšķirība cenā nav tik liela, toties nopirksiet labākas kvalitātes velosipēdu.

Nevajag pirkt tādus jaunos brendus kā Format vai Forward.

Iesakām skatīties uz jau pārbaudītām vērtībām - Koni, Giant, GT u.t.t. Neaizmirstiet salīdzināt izvēlētā velosipēda aprīkojumu ar tā aprīkojumu ražotāja mājas lapā, jo uzlīmēt “Giant” logo var kaut vai uz gāzes plīts. Iespējams, ka veikalā izvēlētais modelis nemaz nav ražotāja asortimentā.

Velosipēda izmērs

Ir vēl viens velosipēdistu likums - velosipēda pedāli ir jāspēj sasniegt ar gandrīz iztaisnotu kāju.

Tikmēr mugurai jābūt taisnai, līdz stūrei jāaizsniedzas bez piepūles un sēdēšanai jābūt komfortablai.

Bērnu velosipēda gadījumā - ja atvase uz velosipēda vēl nejūtas droši, vajag novērtēt nepieciešamību iegādāties tādu velosipēdu, kam sēdekli var noregulēt zemāk, nekā nepieciešams, lai bērns var ātri nolekt no tā vai nobalansēt līdzsvaru ar kāju. Kā jau iepriekš rakstījām - neaizraujaties ar “bērns paaugsies” velosipēdiem.

Aprīkojuma kvalitāte un papildaprīkojums

Diezgan sarežģīta lieta bērna velosipēda izvēlē. Šim punktam nevajadzētu būt izšķirošajam faktoram velo izvēlē, jo bērns visdrīzāk kādas aprīkojuma detaļas salauzīs. Ja vēl nezināt par bērna nākotnes braukšanas stilu, labāk izvēlēties velosipēdu pēc citiem punktiem. Ja velobraukšana nebūs intensīva, nav jēgas pirkt velosipēdu ar dārgu aprīkojumu.

Kājas un rokas bremzes

Daudzi parastie velosipēdu modeļi vēl aizvien tiek ražoti ar kājas bremzēm un bez ātrumiem. Šī konstrukcija ir ļoti uzticama, bet tā nav tik ērta braucot ar velosipēdu. Tāpēc te atbilde ir vienkārša - bērnam ir nepieciešams velosipēds ar rokas bremzēm. Ir dažādi rokas bremžu tipi (aploces, disku).

Velosipēdu profesionālai lietošanai tos labāk aprīkot ar disku bremzēm, bet galvenais ir tas, lai velosipēdam ir drošas bremzes. V-veida bremzes arī ir drošas un uzticamas.

Nobeigums

Izvēloties velosipēdu bērnam, pats svarīgākais ir pievērst uzmanību velosipēda ērtumam. Nevajag pirkt velosipēdu ar domu, ka bērns paaugsies. Velosipēdam jābūt pēc iespējas vieglākam. Pašam bērnam jābūt apmierinātam ar pirkumu un jāspēj to viegli novaldīt. Braukšanas stils un velosipēda tipa izvēle noformēsies bērna augšanas procesā.

Diezgan plaša bērnu velosipēdu izvēle ir pieejama Bikko.lv.

Jautājumi, ieteikumi, norādījumi vai papildinājumi? Pievieno komentāru!